Odklepli by ste učiteľom 10 % ?

Autor: Raduš Kováčová | 20.11.2012 o 17:27 | (upravené 27.3.2014 o 19:30) Karma článku: 14,30 | Prečítané:  1050x

Chcela by som sa vyjadriť k veľmi aktuálnej téme - k pripravovanému štrajku učiteľov, ktorého začiatok je ohlásený na budúci pondelok. Táto situácia by sa dala okomentovať skutočne mnohotvárne, záleží od toho, koho očami sa na ňu snažíme nazerať. Očami učiteľov, ktorí sa snažia vydobiť si adekvátnejšie ohodnotenie ich každodennej práce? Očami Ficovej vlády, ktorej momentálne "rebelujúci" učitelia vyčarili nejednu vrásku na čele v tomto mimoriadne ťažkom období krízy, korupcie a kupovania poisťovní? Alebo sa naň budeme pozerať z pohľadu rodičov detí, ktorí musia zarábať na živobytie štrajk - neštrajk? Ja som žiačkou osemročného gymnázia.

Navštevujem túto inštitúciu deň čo deň odkedy som spravila prijímačky do prímy, keď som mala desať rokov. 
Myslím, že si súčasný katastrofálny stav slovenského školstva uvedomujú veľmi dobre každý deň mnohí z nás.
Či už žiaci, študenti, učitelia a profesori, ktorí sú nútení sa s nedostatkami v našom školstve konfrontovať denne, alebo vláda SR, či iní občania. A tí ľudia, ktorí si ho neuvedomujú sú podľa môjho názoru jednoducho ignoranti. 
Predchádzajúce vety, ktoré ste predchvíľou prečítali boli možno pre Vás len zhluky slov. V bežnej praxi však znamenajú : chaotické až priam nezmyselné učebné plány, absolútny deficit kvalitných učebníc, nedostatok odborných pedagogických pracovníkov, zhoršujúce sa správanie žiakov, vzrastajúca nechuť a ignorácia, komické cvičné písomné maturity, na ktorých sú častokrát testovaní aj žiaci, ktorí z testovaných predmetov maturitnú skúšku robiť nebudú, vyžadovanie mechanicky naučených kvánt častokrát zbytočných informácií ... a mnoho ďalších vecí 
Mnoho z nás nemá ani potuchy, čo presne znamená vykonávať prácu učiteľa (murára, podnikateľa, umelca, predavača, programátora, právnika, upratovačky, alebo lekára...) . Pravdou však je, že každý človek si zaslúži zarábať primeranú mzdu vzhľadom na odvedenú prácu.
Ja som presvedčená o tom, že učitelia majú právo domáhať sa zvýšenia svojich platov o 10 % a plne ich podporujem v štrajkovaní.
Ja osobne, ako aj veľa iných budúcich absolventov stredných škôl pri výbere budúcej VŠ zvažujem najrôznejšie faktory. Medzi tie najdôležitejšie však patrí uplatnenie a následné finančné ohodnotenie.
Naskytá sa nám však otázka - ako chceme dosiahnuť, aby naše deti a ich deti učili kvalifikovaní pedagógovia, keď v dôsledku zle nastaveného sociálneho systému má štvorčlenná rodina, kde sú obaja rodičia nezamestnaní príjem pomaly vyšší než slobodná matka - učiteľka? 
Nezastávam naivný názor, že 10 % navrch k platu učiteľa nám všetkým zaručí kvalitnejšiu a pokojnejšiu situáciu v školstve. Ale niekde vždy treba začať. A potom? Ostáva nám už len dúfať v lepšie zajtrajšky, ale najmä snažiť sa o to, aby sme ako vždy neskončili iba pri začiatkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?